יצירת סרטונים

עודכן: 04.02.2024

רגע לפני צילום סרטון ללמידה עצמית, כדאי לשאול:

אלו שינויים יכולים לסייע לתוצר הסופי להיות אפקטיבי?

לשם כך אנו ממליצות להיעזר בעקרונות, בדוגמאות ובחומרי העזר הבאים:

  • ארגון התוכן
  • צילום ועריכה
  • דוגמאות ומידע נוסף
  • זכויות יוצרים

 

העקרונות הבאים יסייעו לכם לארגן את תוכן השיעור:

 

סרטונים קצרים – הזמן המומלץ לסרטון לימודי הוא כ-6 דקות. סרטון ארוך מגביר את הסיכוי לנטישה של הלומדים לפני השלמת הצפייה בסרטון.

 

חלוקה לנושאים – מומלץ לפצל את התוכן הנלמד לתתי-נושאים, ולהקדיש לכול תת-נושא סרטון נפרד.

 

הגדרת מטרות – כדי להגביר את המיקוד של הלומדים בתוכן, נגדיר לכל סרטון תוצרי למידה ברורים, באמצעות מענה על השאלה "מה הלומד יהיה מסוגל לעשות עם הידע לאחר הצפייה בסרטון?". מענה לשאלה זו יסייע לנו להבחין בין תוכן שחיוני לכלול בסרטון, לבין תוכן עודף שאינו תורם להשגת תוצרי הלמידה שהגדרנו.

 

יצירת למידה פעילה – כדי להגביר את אפקטיביות הלמידה רצוי לשלב שאלות ווידוא הבנה במהלך הסרטון או אחריו. ניתן להיעזר בכלי H5P להוספת שאלות על גבי הוידאו (קישור למדריך H5P).

 

שימוש בעזרים ויזואליים –  רצוי להשתמש במצגות הכוללות אלמנטים חזותיים תומכים כמו תמונות וגרפים, לצד זאת, חשוב להימנע משקופיות עמוסות.

 

שימוש בשפה דבורה – רצוי לדבר באופן א-פורמלי, בדומה לשיעור פרטי, כך שהצופה בסרטון ירגיש שפונים אליו ("בטח תופתעו לשמוע ש", "בסרטון הקודם הכרנו את, כעת נדבר על מושג ה...", "אני מאמינה שרבים ורבות מכם נתקלו בתופעה..."). אם אתם מכינים טקסט כתוב לקראת צילום הסרטון, הקריאו אותו לעצמכם וודאו שקל ונוח 'לדבר' אותו. 

 

יצירת עניין –  כדי להגביר את הקשב של הלומדים אפשר לשלב בסרטון סיפור אישי, מקרה בוחן מעניין, שאלה מסקרנת או מיסקונספציה. ניתן גם לשלב כבר בפתח הסרטון 'הבטחה' למידע מעניין שיוצג בהמשך (אציג 3 סיבות ל..., כאשר הסיבה ה-3 היא המפתיעה ביותר; ייתכן שחשבתם ש... אבל בסוף הסרטון הזה נראה ש...).

צור קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>