רטוריקה בחיי היום יום: טיעונים וכשלים

ד"ר ננה אריאל | הפקולטה למדעי הרוח, התכנית הרב-תחומית  

הקורס מלמד יסודות בארגומנטציה  תורת הטיעונים, העוסקת באיתור וניתוח של טיעונים ובזיהוי של מגוון כשלים בטיעון בתוך הקשר. הקורס מכשיר סטודנטים וסטודנטיות להתמודד עם טיעונים בכל זירה מדעית, אקדמית, יומיומית ופוליטית. הקורס מלמד לפתח מודעות וביקורתיות כלפי טיעונים המקיפים אותנו בחיי היומיום  מיומנויות חיוניות לחשיבה דמוקרטית, המאפשרת התנהלות מושכלת ואקטיבית יותר מול השיח הציבורי.  

בקורס 40 סטודנטים וסטודנטיות.

קורס חובה לתואר ראשון.

למידה היברידית המשלבת בין סרטוני שיעור לבין מפגשי תרגול אקטיביים, הפניית הסטודנטים לחיפוש דוגמאות מחיי היום יום לנושאי הקורס, ויצירת אתר המאגד את הדוגמאות לאחר שעברו מהלך של דיון משותף. 

תורת הטיעונים דורשת מהתלמידים להתמודד עם ניתוח פעיל של טקסטים. התפיסה העומדת בבסיס הקורס היא שהידע התיאורטי דורש יישום מתמיד כדי להטמיע אותו. בנוסף, בקורס כזה החשיפה לצורת החשיבה של אחרים (עמיתים בקורס) חיונית, כדי להעמיק את מימד החשיבה הביקורתית ואת יכולת הדיון והוויכוח. הבעיה היא שלרוב בקורס בגודל בינוני לא מתאפשרים תרגול שוטף, שיחה נרחבת ואפקטיבית בין המשתתפים ופידבק אישי. 

הקורס ביקש לתת לבעיות הללו מענה דרך תכנון של מהלך למידה היברידי, שמטרתו לאפשר עבודה סדנאית אקטיבית ואינטנסיבית בקבוצות. 

חלקו הראשון של הקורס בנוי במודל היברידי: צפייה א-סינכרונית בסרטונים משולבי שאלות שהמרצה הכינה באופן עצמאי לצד מפגשים סינכרוניים בזום (כיתה הפוכה).  

בחלקו השני של הקורס מתבצעת עבודה בקבוצות דרך משחק אונליין מובנה, הכולל דיון וניתוח משותף של טקסטים (לרוב טקסטים שהופיעו בזירה הציבורית באותו שבוע). רוב הקורס מוקדש לעבודה סדנאית קבוצתית תוך קבלת משוב שוטף משבוע לשבוע מהמרצה ומעוזר ההוראה.  

המרצה הקימה לטובת הקורס אתר לימודי "כשלים רטוריים", המתפתח יחד עם עבודת הסטודנטים. דוגמאות שהסטודנטים מביאים במהלך הקורס נכנסות לאתר ומעשירות אותו. ההצבעה על הדוגמאות שיבחרו לאתר מתבצעת בקבוצות עבודה קטנות המאפשרות לבחון את הדוגמאות ולהעריכן. האתר פתוח גם לציבור, ומגוון יחידים ומוסדות לימודיים בישראל עושים בו שימוש חופשי. 

  • יצירה משותפת עם הסטודנטים של מאגר דוגמאות רלוונטיות הפתוח לקהל הרחב 

  • למידה יישומית המחברת בין תורת הטיעונים לחיי היומיום 

  • למידה היברידית אינטראקטיבית ולמידת עמיתים 


  

צור קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>