מבנה המוח

ד"ר עידו תבור | החוג לאנטומיה ואנתרופולוגיה, הפקולטה לרפואה | בית ספר סגול למדעי המוח

מטרת הקורס לתאר באופן מקיף את מבנה מערכת העצבים המרכזית של האדם. הקורס סוקר את ההתפתחות העוברית של מערכת העצבים ומתאר בפירוט את המבנה שלה באדם הבוגר. בסיום הקורס על הסטודנטים עליהם להכיר מבנים באופן מרחבי ולזהותם במוח השלם, בחתכים שונים ובתמונות דימות, וכן ללמוד על תפקודם. במהלך הקורס מתבצעות דיסקציות, נתיחת גופות של אנשים שתרמו את גופם למדע ואימון על ביצוע חתכים שונים. 

בקורס 155 סטודנטים וסטודנטיות.

קורס חובה לתואר ראשון. 

עד לשנת 2019 ההכנה לדיסקציות נעשתה באמצעות חוברת תדריכים עם איורים והערות בכתב יד שנסרקו והועברו מדור לדור. במסגרת החידושים בקורס פותח לרשות הסטודנטים אתר אינטרנט ייעודי, חדשני ואינטראקטיבי, המשלב מודלים תלת-מימדיים של המוח האנושי. כמו כן, פותחה מעבדת נוירואנטומיה וירטואלית בסביבת מציאות מדומה (VR). 

האתגר המרכזי בקורסי אנטומיה הוא מרחבי: כיצד ניתן ללמוד מתיאורים מילוליים ותמונות דו-ממדיות על המבנה התלת-ממדי ועל היחסים המרחביים בין תתי המבנים.  

בעבר הקורס היה מבוסס על מצגות ותמונות בלבד, ועבור קורס המעבדה הנלווה (שכולל נתיחות של גופות של אנשים שתרמו את גופם למדע) היה תדריך הכנה מודפס הכולל טקסט וציורים.  

לאור האתגרים המרחביים, וכן תלונות מצד סטודנטים על הצורך בריענון התדריכים, הוחלט לחדש את הקורס ולפתח תכנים דיגיטליים ווירטואליים. 

שני חידושים מרכזיים שולבו בקורס: 

אתר ייעודי: המכיל תדריכים אינטראקטיביים המלווים את השיעורים השונים בקורס. התדריכים כוללים צילומים באיכות גבוהה, וחשוב מזה - מודלים תלת-ממדיים המבוססים על מוחות אמיתיים בשלבי נתיחה שונים שיוצרו בתהליך הנקרא פוטוגרמטריה (יצירת מודלים תלת ממדיים בהתבסס על צילום תמונות 'רגילות'). קישור לאתר 

שילוב משקפי VR בלמידה:  
המודלים התלת מימדיים הוטמעו לתוך סביבה וירטואלית המאפשרת לסטודנטים להתנסות ב״מעבדות״ באמצעות משקפי VR (מציאות מדומה). בצורה זו ניתן להתרשם, ללמוד ולתרגל ללא צורך בגישה לחדר דיסקציות. 

התכנים הדיגיטליים פותחו ע״י ד״ר נדב ארידן שאחראי על ההוראה הווירטואלית בחוג לאנטומיה ובבית הספר למדעי המוח

 

  • שיפור ההבנה המרחבית באמצעות שימוש במודלים תלת מימדיים 

  • הכנה מיטבית לדיסקציות, באמצעות התנסות במעבדה וירטואלית המאפשרת תרגול אינסופי 

  • אפשרות להגדלת מספר הסטודנטים הלומדים בו-זמנית את התחום 


צור קשר

To prevent automated spam submissions leave this field empty.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
אוניברסיטת תל אביב עושה כל מאמץ לכבד זכויות יוצרים. אם בבעלותך זכויות יוצרים בתכנים שנמצאים פה ו/או השימוש
שנעשה בתכנים אלה לדעתך מפר זכויות, נא לפנות בהקדם לכתובת שכאן >>